Oldal: 1 / 4

Bartók Béla út és környéke

Elküldve: 2015.03.13. 13:22
Szerző: Újbuda Retro
 
A Kosztolányi Dezső téri játszótér az 1950-es évek elején


- A Budafoki úti Goldberger Textilművek kommunista dolgozói libikókát, hintát, mászókát készítettek a környékbeli gyerekek számára és az akkori Lenke tér (ma Kosztolányi) parkjában helyezték el a játékokat.
- A háttérben lévő romos külsejű házra azóta emeletráépítés történt, a homlokzatot megújították és nyílászáró áthelyezések is történtek. Az épület a középső, kettős boltíves ablakairól, erkélyeiről ismerhető fel.
- A játszótér a Bocskai út (akkor Lenke út) túloldalán volt, ma szépen gondozott park van a helyén. (Lásd a 3D-s bejáráson! Ne legyen megtévesztő, hogy a Google térkép jelentősen megnyújtja a teret.)

- A libikókán olvasható felirat: "A Goldberger gyári magyar komunista párt ajándéka". (A helyesírás úgy látszik nem volt erősségük.)

A terület 3D-s környezetben
 

Bartók Béla út és környéke

Elküldve: 2015.03.13. 04:13
Szerző: Újbuda Retro
 
A Móricz Zsigmond körtér 1. és 2. szám alatti épületek 1910-ben és most.


- 1905-1912 között Fischer József építész és Detoma Alfonz műépítő együtt dolgozott. Több bérházukra jellemző a szecessziós és a neoromán stíluselemek alkalmazása. A körtéren látható műveiket Fischer-Detoma házaknak hívják.

- Az épületek jelenlegi címe: Móricz Zsigmond körtér 1. szám és 2. szám. Ám nem mindig volt itt Bartók Béla út.
- Kezdetben a Fehérvári út a Szt. Gellért tértől én nem a Móricz Zsigmond körtértől indult. (Ma ez a szakasz már Bartók Béla út, ahogy a következő sorban írt is.)
- 1901-ben nyitották meg az Átlós utat, mely a Móricz Zsigmond körtértől a Kelenföldi pályaudvarig vezetett.
- 1920-tól az Átlós út és a Fehérvári útnak a Gellért tér és körtér közötti szakasza együttesen Horthy Miklós út lett, a körtér pedig Horthy Miklós körtér.
- 1945-től a Horthy Miklós útból Bartók Béla út lett és a körtér is elnyerte mai nevét.

- 1956-ban a 2. szám alatti ház fatális tanktalálatot kapott, Baloldali harmada leomlott, a középső harmada pedig kiégett. Ezen részeinek megsemmisülését követően az eredeti míves épületnek csak a jobboldali harmada maradt meg, az látható a jelenlegi állapotot tükröző képen.

A terület 3D-s környezetben
 

Bartók Béla út és környéke

Elküldve: 2015.03.10. 16:09
Szerző: Újbuda Retro
 
A Móricz Zsigmond körtér körképe. Régen és most.


- A madártávlatból készült egykori fotók látványa nem adható vissza földközeli pontból, így a mai állapot szemléltetése céljából 3D-s látványképek kerültek párbaállításra az eredetiekkel.

A terület 3D-s környezetben
 

Bartók Béla út és környéke

Elküldve: 2015.02.17. 21:06
Szerző: Újbuda Retro
 
A Bartók Béla út és a Móricz Zsigmond körtér régen és most


- Szemközt jobb oldalon a Fehérvári, bal oldalon a Karinthy Frigyes út nyílik
- A szoborcsoport Kisfaludi Strobl Zsigmond szobrászművész 1930-as alkotása: Szent Imre herceg (két domborművel, bronz és mészkő)

A terület 3D-s környezetben
 

Bartók Béla út és környéke

Elküldve: 2015.02.17. 20:50
Szerző: Újbuda Retro
 
A Bartók Béla út 80-82. szám előtti terület régen és most


- A Bartók Béla úton évtizedek óta itt található a Gellért tér felé haladó irányban a Kosztolányi Dezső téri buszmegálló
- A jobb oldali homlokzaton megfigyelhető három, rézsútos és boltíves, dupla ablakokat közrefogó fali díszítőelem egyedül itt látható az egész Bartók vonalán.
- A Bartók Béla út 80. kapualj a közelebbi, első és második boltíves rész közé esik. (Lásd a 3D-s bejárást!) Mivel a kislányok előrébb állnak, ők már inkább a Bartók 82. kapualja előtt vannak, ami 1977 óta Becsei órás-ékszerész üzlete.
- A háttérben balra a Bartók B. út - Fadrusz utca sarkán álló ház látható, melynek homlokzati megjelenése, ablakai máig változatlanok.

A terület 3D-s környezetben

 

Bartók Béla út és környéke

Elküldve: 2015.02.17. 20:11
Szerző: Újbuda Retro
 
A Bartók Béla út és a Móricz Zsigmond körtér a Gombával régen és most


- A Karinthy Frigyes és a Fehérvári út is feltüntetésre kerültek a 2. képen.
- Ami a körtér jelenlegi elnevezését illeti, a "félkörtér" találóbb lenne, mert a Metró4 átadását követően már nem állították helyre az eredeti forgalmi rendet: a Fehérvári úti "harmadkör" az autós forgalom számára immár elérhetetlen.

A terület 3D-s környezetben

 

Bartók Béla út és környéke

Elküldve: 2015.02.17. 12:54
Szerző: Újbuda Retro
 
A Bartók Béla 5. szám alatti épület régen és most


- Két oldalról az Orlay utca-Kemenes utca, hátulról pedig a Mányoki utca által határolt blokkot láthatjuk.
- Érdekes, hogy a pékségből lovaskocsival került házhozszállításra a pékáru, a tejes tartályokat pedig a házak előtt hagyták. (Ezek talán már üresek és cserére vannak kikészítve, ahogy ma a kukákat tesszük ki a házak elé.)
- Az első képen látható, a század elején még álló és a Bartók Béla útra néző épület később lebontásra került. Az így létrejött foghíjtelekre egy jellegében oda nem illő, panelos szerkezetű, 7 szintes új épület emelkedett.
- Jól látható, hogy mennyire elüt a Bartók Béla út 3. és 7. számok közé faltól-falig beékelt 5. szám alatti épületszerkezet.

- Mivel a korabeli kép nem tartalmazott az előtérben jó kiindulási pontot a terület beazonosításához, a háttérből kellett kiindulni.
- A dombos, emelkedős terep arra engedett következtetni, hogy a Gellért-hegy vonulatát látjuk, így a Bartóknak a Mészöly utcától a Gellért térig terjedő szakaszát volt célszerű átvizsgálni.
- A kémény segített a helyszín megtalálásában.
- A különféle épületek homlokzatainak, ablakjainak mintái és a házak egymáshoz viszonyított elhelyezkedésee alapján egyértelműen sikerült a terep meghatározása.
- Ennek bemutatására külön képet is mellékeltem.

A terület 3D-s környezetben

 

Bartók Béla út és környéke

Elküldve: 2015.02.17. 12:03
Szerző: Újbuda Retro
 
A Bartók Béla út közelében, a Kosztolányi Dezső térhez kapcsolódó Bukarest utcai busz pályaudvar régen és most


- A Bukarest utca középen - az autópályákhoz hasonlóan - növények sávjával elválasztott, így két különálló úttesttel rendelkező (egyirányú) kis utca jelenleg.
- Az Ulászló és a Kanizsai utca között, régi építésű lakóházak által övezett terület belső park adja az egyedi hangulatát.
- A V alakot formázó tetővel rendelkező épületben működik a Tranzit Art Café, ahol művészeti kiállítások, bemutatók, kultúrális rendezvények, közösségi programok zajlanak. (http://tranzitcafe.com)

A terület 3D-s környezetben

 

Bartók Béla út és környéke

Elküldve: 2015.02.17. 05:17
Szerző: Újbuda Retro
 
A Bartók Béla út 19. számú épülettömb belső udvara és az épület mögötti terület


- Ez egy igen különleges helyről készült fénykép, így a terület áttekintésére, elhelyezésére, megértésére is egyedi módszert kellett alkalmazni. Ide sajnos nem lehetett szokványos térképpontot beszúrni.

- A helyszínt jobb oldalról a Mészöly, bal oldalról az Orlay utca, hátulról pedig a Mányoki út fogja közre.
- A 19. számmal egy épületet képező 17. szám volt a budai Szent Imre Kollégium és most a Műegyetem Baross Gábor kollégiuma.

- A 3D-s épületfotókkal ellátott képen a következők fedezhetők fel:
   - A Bartók 19. épülete belső udvarának egyező elemei
   - A Műegyetem különféle jellegzetes épületei
   - Középtájt a Műegyetem területére eső kémény, ami azóta rövidebb lett, de még áll
   - Bal oldalon a Műegyetem központi épület bástyáinak gúlatetői

 

Bartók Béla út és környéke

Elküldve: 2015.02.17. 04:55
Szerző: Újbuda Retro
 
A Bartók Béla út és a Móricz Zsigmond körtér a Gombával felülnézetből 1963-ban.


- A teret 1929-től Horthy Miklós körtérnek, 1945-től pedig Móricz Zsigmond körtérnek hívják.
- A Gomba építési munkálatai 1941-ben kezdődtek el és 1942-ben adták át készen.
- Felülről érkezik a Bartók Béla út (az Etele tér felől). Az első kép jobb oldalán éppen látható még a Villányi út kezdete.

A terület 3D-s környezetben