Az Etele út 68. szám alatti SZÁMOK/SZÁMALK épülete a lebontásáig
- 1976-1981-ig SZÁMOK székház
- 1982-2009-ig SZÁMALK székház
A SZÁMOK
1969. október 1-én a KSH megalapította a
SZÁMÍTÁSTECHNIKAI OKTATÓ KÖZPONTOT (SZÁMOK), melynek feladatai a következők voltak:
- Számítástechnikai képzés, továbbképzés tanfolyami rendszerben
- Szakképesítést biztosító vizsgarendszer kidolgozása és folyamatos szintentartása
- Tananyagfejlesztés
- Számítástechnikai szakkönyv- és tankönyvkiadás
- A felsőfokú végzettséggel rendelkező szakemberek posztgraduális továbbképzése
- A "Számítástechnika" c. kéthetente megjelenő lap (6000 pld.) és az "Információ - Elektronika" c. havi folyóirat (3000 pld.) gondozása
- Számítástechnikai tájékoztató szolgálat ellátása
- Egy számítástechnikai báziskönyvtár üzemeltetése. Ez később 15.000 szakkönyvvel rendelkezett.
- Szakfordító szolgálat ellátása
A SZÁMOK OKTATÁSI EREDMÉNYEI
- 12 év alatt 81 ezer beiratkozott hallgató
- 320 ezer teljesített tanári óra
- 120 oktatási tananyag és szakkönyv kiadása
- 82 TV-műsor, ebből 42 oktatási célú
- 34 nemzetközi továbbképző tanfolyam Budapesten
- 45 országból összesen 834 külföldi hallgató
- A SZÁMOK, fennállásának 13 éve alatt közel 100.000 szakembert képezett ki, a hazai szakemberállomány háromnegyed részét. Különböző szintű tanfolyamaikon sok olyan szakember végzett, akik később meghatározó szerepet töltöttek be a szakmában.
- A SZÁMOK az állandóan változó számítástechnikai környezet generálta igényeket kívánta tanfolyamain kielégíteni. Munkáját egy "Tudományos Tanács" is segítette.
- Az oktatási tevékenységeket önfenntartó finanszírozással oldották meg, ami abban a korszakban kiemelkedő teljesítményt jelentett.
- 1977-től itt vezettek be hazánkban először számítógépes dokumentumtároló és -visszakereső rendszert (ISIS).
A SZÉKHÁZ
- A SZÁMOK intézménye kezdetben különböző bérleményekben működött. Már 1970-ben beindult egy székház megtervezése, majd 1974-ben a megépítése a XI. kerületi Etele (akkor Szakasits Árpád) úton - 250 millió Ft-os költségvetési kerettel.
- Tervezők: Ligeti Tamás és Gleviczky László (LAKÓTERV). Az építkezést az ÉPBER bonyolította. A kivitelező a 23. sz Állami Építőipari Vállalat volt.
- Elsőnek
1974-76 között az oktatási tömb és az irodai tömb készültek el. 1976-tól az oktatás már ebben a korszerű SZÁMOK épületben történt.
- A hallgatók számára létrejött, a Hadak útjára néző
szállodai épületszárny csak 1977-ben készült el.
- Egyidejűleg 495 hallgató tanulhatott az épületben, nem számítva a 240 fős Neumann János kongresszusi termet.
- Az előadótermek légkondicionálóval, táblával, vetítővászonnal, írásvetítővel, zárt láncú TV hálózattal és monitorokkal voltak felszerelve.
- A kongresszusi terem háromnyelvű szinkrontolmácsolási berendezéssel, helyszíni tévéközvetítési kiépítettséggel és filmvetítési kapacitással is rendelkezett.
- Az oktatófilmeket modern, saját tévéstúdió készítette.
- A székházban a számítógép-ellátottság és az oktatótermek technikai felszereltsége hazai viszonylatban kiemelkedő volt.
- Az intézmény hátsó szegletében a dolgozók gyermekei részére óvodát is működtetett az intézmény. A hátsó parkoló a vezető beosztású dolgozók számára volt fenntartva, mögötte nyílt az óvoda kertje.
- Sokan nem tudják, hogy az épület alagsora a XI. kerület környékbeli lakóinak
hivatalos óvóhelyeként is szolgált - volna - egy esetleges támadás, háború esetére (!).
- Az intézménynek saját büféje és tágas, világos étterme volt. Utóbbiból pazar kilátás nyílt egy belső, parkosított udvarra, ahol gyönyörű szökőkút működött és egy tojás alakú különleges márványszobor is helyet kapott.
- A szállodai szárny VII. emeletén 1991-ben öt zenés tévéadást rögzítettek, Örömzene a SZÁMALK Klubban címmel (jazz).
SZÁMOK -> SZÁMALK
-
1982. január 1-ével három jól funkcionáló intézményt -
a Csalogány utcai INFELOR-t, a Vahot u-i NOTO-OSZV-t és a SZÁMOK-ot - "vertikális integráció" jelszavával a KSH egyetlen mamut (1300 főt meghaladó létszámú) intézménnyé vont össze.
- Az új vállalat neve:
SZÁMÍTÁSTECHNIKA ALKALMAZÁSI VÁLLALAT (SZÁMALK) lett.
- A Vállalat feladata a hivatalos leírások szerint nagyszámítógépek importja, installációja, szoftver ellátása, alkalmazása, oktatása volt.
- A számítógépek értékesíthetőségéhez az állam biztosította a vételár felét: korlátok között deviza elérést tett lehetővé egyes nyugati szoftverek beszerzésére. A Vállalat megkapta elődei épületeit, ám a vállalkozásokhoz forgótőkéje nem volt. Potenciálisan létrejött tehát Magyarország első rendszerháza, azonban megfelelő minőségű számítógépes termékválaszték és fizetőképes piac nélkül.
- Az összevonás -
valószínűsíthetően nem számítástechnika-szakmai - háttere, a nyilvánosság előtt még ma sem tisztázott. Egyes feltételezések szerint a KSH kiépült számítástechnikai intézményrendszerét külső támadások fenyegették. Ugyanakkor egyre erősebb kényszerként jelentkezett az informatika felsőfokú képzésének megerősítése, ami a SZÁMOK esetleges áthelyezését jelenthette volna az Oktatási Minisztérium hatáskörébe. A piacon akkoriban megjelenő személyi számítógépek (mikrogépek) komoly kihívást jelentettek a sok hibával dolgozó nagygépes rendszerekkel szemben. Vélhetően e több oldalról jelentkező nyomás elől való kitérés vetette fel az összeolvasztás gondolatát, noha politikai személycserék is szerepelnek a további lehetséges alternatívák között.
-
1989. januárjától az állami politika változásával megszűnt a szocialista gépimport támogatása, aminek következtében ennek az üzletágnak mintegy 1 milliárd Ft-os forgalma egyik pillanatról a másikra kiesett, s a felhalmozott - és az államközi szerződések miatt egy ideig még folyamatosan növekvő - készletek eladhatatlanná váltak. A készleteket finanszírozó forgótőke drágulása (a jelentősen megugrott infláció) meghaladta a finanszírozhatóság határát. A hirtelen keletkezett forráshiányt két épület (Csalogány utca, Bartók Béla út) eladásával tudták ideiglenesen kompenzálni.
- A Csalogány utca 30-32. szám alatti SZÁMALK épületben azóta a Szerencsejáték Rt. (később Zrt.) központja található.
- A Bartók Béla út 104. alá a VPOP költözött. Azóta ők is továbbadták, jelenleg a Magyar Államkincstár táblája díszeleg a bejáratnál.
- A rendszerváltást követően bonyolult átalakulás, szervezeti és személyi változások révén létrejött a SZÁMALK csoport (1990-1994), a Gábor Dénes Főiskola és a SZÁMALK Rendszerház Rt. Az ő újkori történetük már nem tartozik az oldalunkhoz.
- A
SZÁMALK épületegyüttesét 2009-ben lebontották, mert a Futureal nevű ingatlanberuházó cég az Etele City Center nevű modern komplexumot szerette volna megépíteni ezen a helyen a Metró4 nyitása után. Az Etele City Center látványtervei (sőt, film is van!) régóta elérhetőek az internetről, építkezés azonban még nem kezdődött.